Poprvé do školky
Poprvé v mateřské škole
Začátek docházky do mateřské školy je pro dítě v každém případě velkou změnou a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malé dítě vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami jinými než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé. Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům, naučit se komunikovat s „novou autoritou“ - paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci jinak. Dítě se začne pohybovat ve větším kolektivu a musí se mu trochu podřídit.
Mateřská škola je zařízení, které doplňuje výchovu v rodině – je tedy závislá na spolupráci s vámi. Proto s námi komunikujte, sdělujte vaše pochybnosti či nejasnosti a důvěřujte zkušeným pedagogům.
Jak dítěti pomoci?
- Zůstaňte s dítětem ve třídě - pokud o to dítě stojí, zůstaňte s ním ve třídě, ale zbytečně tuto dobu neprodlužujte.
- Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ
- Přibalte mu mazlíčka - dovolte, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka, s kterým má citové pouto, často jim pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí.
- Používejte stejné rituály - voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete – po obědě, po svačině, ne jen obecně jako brzy, za chvíli, po práci apod.
- Rozlučte se krátce - loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.
- Buďte citliví a trpěliví - vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo.
- Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte - vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinnosti – vy práci a vaše dítě školku.
- Komunikujte s paní učitelkou - možná se dozvíte, že když ze školky pro nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.
- Dítě za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte - pozitivně je motivujte, neříkejte dítěti doma, že chápete, jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo.
Co byste nikdy neměli dělat
- Buďte důslední a nenechte se obměkčit - když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na svém
- Nestrašte své dítě školkou - „počkej, ve školce ti ukážou“ - za problémy s přivykáním je zbytečně nestresujte.
- Nepřiznávejte, že je vám taky smutno a že se vám stýská - když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne taky, rodiče musí být dítěti oporou.
- Netvrďte dítěti cestou do školky, že jde na procházku a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout.
- Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.
10 dobrých rad, které usnadní vám i vašemu dítěti nástup do školky
- Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si povídejte s dítětem, které už do školky chodí. Vyhněte se negativním popisům „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.
- Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se má Vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se z domu tajně. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
- Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest ( - vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“).
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, šátek).
- Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
- Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Platí tu, že zbavit se své úzkosti, znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.
- Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se i strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud celý den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
- Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte – s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.
Co potřebují děti do mateřské školy
- převlečení do třídy (zástěrky, tepláky, leginy)
- přezůvky do třídy (neklouzavé, bez černé podrážky)
- pyžamo
- náhradní spodní prádlo (při polití)
- oblečení na pobyt venku (dle počasí)
- VŠE OZNAČIT
- krabičku ovocného čaje (pitný režim)
- kartáček na zuby
- dětskou zubní pastu
- balík papírových kapesníku (na 1/2 roku)