Březen - měsíc knihy

Protože je BŘEZEN měsícem knihy, rozhodli jsme se, že si s dětmi ve třídě Žabiček budeme dva týdny hrát na „malé čtenáře". Společně jsme si postavili knihovnu, donesli knihy ze školky i z domova. U tabule jsme si hráli „na školu", protože každý správný čtenář přece musí umět písmenka. Zkoušeli jsme písmenka „napsat" podle vzoru, některá jsme dokonce zjistili, jak se jmenují. Některým dětem se dokonce podařilo z písmenek poskládat své jméno, někteří „psali" celé pohádky (fiktivní písmo). A když už jsme se s písmenky seznámili, zkoušeli jsme na ně vymýšlet slova. Slova tleskáním rozkládat na slabiky… no příští rok už budeme přece předškoláci.

No a hlavně jsme si četli, četli a četli a prohlíželi a prohlíželi. Knihy, písmena, obrázky a vyprávěli si o nich. Zjistili jsme také, kdo je to pan spisovatel, z čeho jsou knihy vyrobeny a jak s nimi zacházíme. V loutkovém divadélku jsme si také některé pohádky, úryvky z nich, zkoušeli zahrát. A tak jsme si hraním rozvíjeli nejen slovní zásobu, ale také pravidla rozhovoru, řečový projev a hlavně pozitivní vztah ke knihám a jejich četbě. A jako třešničku na dortu jsme si vymysleli, že si společně s dětmi i rodiči vytvoříme svou vlastní knihu „POHÁDKY Z ŽABIČEK". Děti si s rodiči přečtou knížku, příběh, pohádku a z nich pak nakreslí společně obrázek, který bude právě jedním z listů naší pohádkové knihy. Že děti knihy přirozeně přitahují a baví, že milují psané příběhy a pohádky je vidět z fotografií. Jen je třeba tento vztah trošku podpořit ze strany nás, dospělých.